خلاقیت چیست؟

35783

خلاقیت چیست؟

خلاقیت ویژگی‌ها و قابلیت‌های انسان است که نقش مهمی در زندگی وی دارد. این ویژگی باعث پیشرفت انسان در تمامی عرصه‌ها می‌شود و به‌عبارتی می‌تواند کیفیت زندگی او را تعیین کند، از این رو اهمیت بسیاری دارد. هالپرن خلاقیت را توانایی شکل دادن به ترکیب تازه ای از نظرات یا ایده ها برای رسیدن به یک نیاز یا تحقیق یک هدف می داند. از دیدگاه پرکینز تفکر خلاق ، تفکری است که به نحوی تشکیل شده که منجر به نتایج تازه و خلاق می شود.

فکر خلاق چیست؟

هنر شکستن عادتها، روزمرگی ها و الگوهای موجود را تفکر خلاق می گویند. برای ایجاد الگوهای فکری جدیدی که ما را از الگوهای فکری رایج و سنتی فراتر ببرد نیاز داریم اتاق امکان پذیریهای ذهنمان را توسعه دهیم در اتاق امکان پذیریها همه چیز امکان پذیر است .

خلاقیت و چالشهای آن:

هر خلاقیتی سازنده نیست و گاها میتواند ما را در خلاف مسیر خود سوق دهد و منجر به شکست ما شود برای موفقیت باید بدین منظور باید  فلسفه و هدفی برای تبلیغات خود داشته باشید، با هدف جلو بروید، درست است که باید در ذهن مشتریان خود باقی بمانیم اما به چه قیمتی؟ مخاطبان خود را بشناسید و تاثیر شبکه‌های مجازی در تبلیغات خود را دست کم نگیرید

.به طور مثال اشتباهات تبلیغاتی از فولکس واگن را ذکر می کنیم

در مارچ سال ۲۰۱۶ شرکت فولکس واگن کمپین تبلیغاتی خود را با شعار عجیب “ماشین‌های دیزلی دوستدار طبیعت” به راه انداخت، بدون شک این امر تا واقعیت فاصله‌ی زیادی دارد البته شاید هم در آینده‌ای نزدیک امکان پذیر باشد اما، در سال ۲۰۱۵ شرکت فولکس واگن در حال تحقیق و بررسی گاز‌های سمی خارج شده از اتومبیل‌های خود بوده اما در نتایج این آزمایشات تقلب کرده و نتیجه‌ی دلخواه خودش را نشر می‌دهد. حتی تا مدتی هم با این کمپین و شعار فریبنده تعداد بیشماری از خودروهای خود را در اختیار مشتریان قرار داده است و درآمد هنگفتی را بدست آورده بود. اما در نهایت توسط سازمان FTC این ادعا بر زمین زده شد و این سازمان طرح دعوی خود را علیه فولکس واگن مطرح کرد و این شرکت را مجبور به پرداخت جریمه‌ای ۶۱ میلیارد دلاری کرد.

 

اشتباهات تبلیغاتی : “ردبول بخورید بال دربیارید” 

بدون شک نوشیدنی انرژی ردبول و این کمپانی قدرتمند را می‌شناسید. مدتی بود این کمپانی محصولی را روانه بازار کرد که شعار تبلیغاتی آن ردبول بخورید بال دربیارید بود. در کنار این شعار تبلیغاتی همچنین این شرکت ادعا کرده بود که این نوشیدنی قدرت تمرکز و سرعت واکنش به حوادث را بالا می‌برد. اما بعد از تمامی این ادعاها و شعارهای فریبنده که به مدت ۲ دهه ادامه داشت در آخر یکی از مشتریان ردبول از آن‌ها شکایت می‌کند، Beganin Caraethers یکی از مصرف کنندگان ردبول به طور مداوم طی ۱۰ سال متوالی بوده است. اما با توجه به گفته‌های وی نه تنها این نوشیدنی به تمرکز و سرعت واکنش او کمکی نکرده بلکه بال هم در نیاورده! و ردبول هم فقط یک نوشیدنی قندی است مانند ساید نوشیدنی‌های دیگر. شکایت این مشتری باعث شد ردبول هزینه‌ی زیادی را متقبل شود و ۱۳ میلیارد دلار جریمه پرداخت کند علاوه بر این پول تمامی افرادی که از سال ۲۰۰۲ تا سال ۲۰۱۴ از این نوشیدنی خریداری کرده بودند را به این افراد بازگرداند.

ین‌ها نمونه‌های غیر ایرانی و بزرگی بودند که در دام تبلیغات اشتباه افتادند. بدون شک شرکت‌ها و استارت‌آپ‌های ایرانی هم هستند که اخیرا در این دام گرفتار شده‌اند.

 

اشتباهات تبلیغاتی: سانی نس

این کمپانی تولیدکننده نوشیدنی‌های طبیعی است که بیلبوردهای آن به تازگی موضوعی داغ برای شبکه‌های اجتماعی شده است. اخیرا این شرکت در تبلیغات خود از حضور یکی از بازیگران ایرانی یعنی آقای گلزار استفاده کرده است. همه می‌دانیم که تبلیغات با استفاده از سوپراستارها یا همان سلبریتی‌ها که به سلبریتی مارکتینگ معروف است در ایران کاملا جا افتاده است. و در یک تعریف خلاصه می‌توان گفت سلبریتی مارکتینگ یعنی استفاده از حضور افراد بنام جامعه(ورزشکاران، هنرمندان و …) در تبلیغات. که عموما استفاده از این نوع تبلیغات هزینه‌ی سنگینی هم برای برند متقبل می‌شود. اما این برند فصل مناسبی را برای تبلیغ خود انتخاب نکرد، درست زمانی که فروش این محصولات افت خواهد داشت، و البته انتخاب نامناسب رنگ، گریم و حتی پوشش مدل حاضر در تبلیغ. قطعا نباید تاثیر رنگ در تبلیغات را دست کم گرفت. در آخر هم باید اشاره‌ی کوتاهی به شعار تبلیغاتی این برند کنیم، “صمیمی، سرزنده،جذاب و قابل اطمینان” با این شعار مخاطب ممکن است دچار ابهام شود که منظور این نوشیدنی است یا سلبریتی حاضر در تبلیغ؟ چون این سوال برای مخاطب ممکن است پیش بیاید که آیا نوشیدنی با ویژگی‌های ذکر شده موجود است؟ و اینجاست که تگ‌لاین انتخابی برند زیر سوال برده می‌شود.(منظور از تگ‌لاین ویژن یا همان هدف بلند مدت برند است).

تبلیغات درست و هدفمند فقط این نیست که کجا و در چه زمانی تبلیغ کنیم. اینکه بتوانید مخاطبان و مشتریان خود را بشناسید و با توجه به سلیقه ها و ذهن آنها تبلیغات خود را به تصویر بکشید از اهمیت ویژه ای برخوردار است. امروز می خواهیم چندین تبلیغ موثر و خلاقانه را با هم مرور کنیم که برندهای برتر انجام می دهند.

تبلیغات خلاقانه تصویری شرکت کامفورتا تولید کننده خوشخواب

یک ایده خلاقانه برای نمایش راحتی شما در هنگام خوابیدن، این ایده با شعار مثل بچه ها به خواب بروید انجام شد و به تصویر کشیدن نوزادی در لباس بزرگترها این پیام را به خوبی به بیننده القا می کند.

تبلیغ خلاقه فابرکستل تولید کننده لوازم التحریر

فابر کستل با به تصویر کشیدن بنر فوق ، با هدف القای شعار رنگ های واقعی توانست یکی از بهترین تبلیغات تصویری را در زمینه لوازم التحریر به بینندگان ارائه دهد.

 

سخن آخر:

در دنیا ی امروز خلاقیت به عنوان عامل موثر برای بهروری و بالندگی ، افزایش کیفیت  تولیدات و خدمات به کار می رود و گروه الماس نگار با بکاگیری مجربترین تیم  و بکار بردن استراتژی های گوناگون شما را در این مهم یاری خواهد کرد.

 

 

راه حل الماس نگار:

در استودیوخلاقیت الماس نگار خلاقیت هرگز به هیچ نظمی محدود نمی‌شود. درواقع همواره کوشا بوده ایم تا با گسترش فعالیتها و خدمات خود طیف عظیمی از نیازهای کارفرمایان خود را برآورده سازیم .عکاسی، اینترنت، ویدئو، تبلیغات ، برندینگ برند شما… وما هر آنچه  که به ارتباطات مربوط است  با ترکیب تازه و نوینی از ایده های خلاق ، موثر ، منحصر به فرد در کنار شما خواهیم بود

استودیوی خلاق الماس نگار  نوع نگاه شما را تغییر می دهد. قدرت ما در منحصر به فرد بودن ماست ما اینجاییم تا. با دوربین‌ها، رایانه‌ها و همه نوع ابزار دیگر تصویر حرفه‌ی شما را بهتر کنیم، زینت دهیم، جذاب کنیم، آذین ببندیم و به  پروژه‌های شما جان بخشیم  و آن‌ها را به تحرک واداریم و خلاقانه ترین پیشنهاد را به شما ارائه دهیم.

.

گذاشتن نظر