منظور از نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟

147

 منظور از نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟

نماد اعتماد الکترونیکی با هدف رسمیت دهی به فعالیت کسب و کار های اینترنتی و جلوگیری از آسیب های مختلف نظیر امنیتی ، اجتماعی و فرهنگی به مشتریان به وجود آمده است.

نماد اعتماد الکترونیکی به صورت انحصاری توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی صادر می گردد و این نماد پس از بررسی درگاه و تایید هویت مالک آن برای مدت یکسال صادر خواهد شد . نماد اعتماد برای کسب و کارهایی که در فضای مجازی به فروش محصول می پردازند صادر می شود و درگاه هایی که در قبال ارائه خدمات هزینه ای دریافت نمی کنند یا به صورت اینترنتی سفارش دریافت نمی کنند تعلق نخواهد گرفت.

کاربر با کلیک کردن روی نماد الکترونیکی که نشان آن معمولا در صفحه‌ی اصلی وبسایت درج شده است می‌تواند به اطلاعاتی شامل آدرس سایت، وضعیت نماد (تاریخ اعتبار آن)، آدرس شرکت، تلفن و پست الکترونیکی فروشگاه دسترسی داشته باشد. زمانیکه وضعیت نماد معتبر باشد یعنی اینکه فعالیت‌های وب‌سایت قانونی است و کاربر می‌تواند با اطمینان خاطر از فروشگاه مورد نظر خرید کند. فراموش نکنید زمانی نماد اعتماد الکتریکی معتبر است که قابلیت کلیلک کردن داشته باشد در غیر اینصورت آن نماد معتبر نخواهد بود برخی از سایت‌هایی که قصد کلاه‌برداری دارند تنها از تصویر این نماد استفاده می‌کنند که این کار غیرقانونی بوده و ممنوع است. علاوه بر آن شما با وارد شدن به وبسایت ای‌نماد و سپس انتخاب لیست کسب‌و‌کارهای دارای نماد الکترونیکی، به صفحه‌ای هدایت خواهید شد که با وارد کردن آدرس دامنه می‌توانید وضعیت نماد سایت را مشاهده کنید. پس توجه داشته باشید که برای  دریافت نماد اعتماد الکترونیکی درج IP کافی نیست و حتما باید دامنه‌ی ثبت شده داشته باشید.

انواع نماد اعتماد الکترونیکی

در حال حاضر ۲ مدل نماد اعتماد الکترونیکی وجود دارد

نماد دائم یک ستاره: این نماد بعد از ثبت‌نام و بررسی وب‌سایت توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در صورت دارا بودن معیارها به وب‌سایت داده می‌شود.

نماد دائم دو ستاره: شرایط لازم برای اخذ نماد دو ستاره با نماد یک ستاره یکسان است و تنها تفاوت آن این است که فروشگاه اینترنتی متقاضی این نماد باید از گواهی امنیت SSL استفاده کرده باشد. پروتکل SSL یک استاندارد وب است که طی آن اطلاعات بین کاربر و وب‌سایت به‌صورت کد شده مبادله می‌شوند و قابل بازیابی نیستند.

E-commerce gift shopping

چه شرایطی برای دریافت نماد اعتماد الکتریکی لازم است؟

آن دسته از وب سایت هایی که دارای بخش جداگانه فروشگاه هستند نیز نماد اعتماد تنها به فروشگاه آنها تعلق می گیرد

فرایند اعطای نماد الکترونیکی در چند مرحله انجام می شود که عبارت است از ثبت درخواست ، بررسی درخواست ، ارائه تعهد نامه ، اعطای نماد و تایید درخواست . ۳۸ مورد مختلف برای اعطای نماد به وب سایت بررسی می شود که در ۷ گروه شامل مالک وب سایت ، کسب و کار اینترنتی ، بررسی قانونی وب سایت ، شفافیت روند فروش ، رسیدگی به شکایت ، رعایت حریم خصوصی و امنیت دسته بندی می شود . اعطای نماد به وب سایت منوط به این موضوع است کلیه شاخص ها در وب سایت رعایت شود و پس از آن به وب سایت نماد اعتماد یک ستاره داده می شود . نماد های سه تا پنج ستاره نیز دستور العمل مجزایی دارد که توسط مرکز منتشر خواهد شد . در ادامه قصد داریم تا ۳ گروه اول را مورد بررسی قرار دهیم .

متقاضی

به صاحب کسب و کار اینترنتی که درخواست دریافت نماد اعتماد الکترونیکی را دارد

مالک کسب و کار اینترنتی

 • هویت مالک

احراز هویت از طریق دفاتر معتبر ثبت اسناد و امضای تعهدنامه یا ارسال فایل الکترونیکی تعهدنامه که با گواهی امضای الکترونیکی تایید شده است انجام می پذیرد .

 • سن مالک

جهت دریافت نماد اعتماد الکترونیکی سن مدیر وب سایت حداقل باید ۱۸ سال تمام باشد .

 • کارت پایان خدمت یا معافیت و یا گواهی اشتغال به تحصیل

مدیر کسب و کار اینترنتی باید اصل کارت پایان خدمت یا معافیت از خدمت سربازی را هنگام درخواست ارائه کنند یا اینکه گواهی اشتغال به تحصیل نیز می تواند به عنوان جایگزین کارت پایان خدمت استفاده شود .

 • مکان مشخص

کد شناسه یکتا به آدرس فیزیکی محل کسب و کار ارسال می شود و محل مشخص شده باید به نام صاحب کسب و کار باشد و صحت سنجی آن هنگام اعطای نماد صورت می گیرد اما در صورت کرایه بودن مکان هر سه ماه یک بار ادرس ارائه شده صحت سنجی خواهد شد .

 • شماره تلفن مالک

انجام صحت سنجی از طریق برقرار تماس تلفنی و درخواست کد شناسه یکتا که قبلا به متقاضی ارائه شده است مجدد انجام می پذیرد . در صورتی که شماره تماس ارائه شده شماره تلفن ثابت باشد صحت سنجی آن تنها هنگام اعطای نماد صورت می پذیرد و در صورتی که شماره تماس اعلام شده خط ثابت تلفن همراه باشد صحت سنجی هر شش ماه یکبار و در صورت اعتباری بودن خط هر سه ماه یکبار صورت می گیرد .

 • صلاحیت مالک

صلاحیت مالک وب سایت از اداره اماکن عمومی ناجا استعلام شده و در صورت عدم تایید صلاحیت توسط نهاد مزبور فرایند اعطای نماد متوقف خواهد شد و مالک فرصت اعتراض و پیگیری های بیشتر را از اداره ذکر شده خواهد داشت .

گروه دوم : کسب و کار اینترنتی

دامنه وب سایت باید با نام متقاضی نماد اعتماد ، شرکت یا یکی از اعضای هیئت مدیره یکسان باشد .

 • تلفن کسب و کار

صحت سنجی از طریق درخواست شماره یکتا از طریق تماس تلفنی صورت می گیرد و شماره اعلام شده باید در بخش تماس با ما وب سایت قرار گیرد . در صورت ارائه شماره تلفن ثابت صحت سنجی هنگام دادن نماد اعتماد صورت خواهد گرفت در صورتی که شماره تماس ارائه شده شماره ثابت تلفن همراه باشد هر شش ماه یکبار و شماره تماس اعتباری هر سه ماه یکبار صحت سنجی خواهد شد.

مدارک لازم جهت دریافت نماد اعتماد الکترونیکی:

*متقاضیان حقیقی:

۱- تصویر مجوز فعالیت (در صورت وجود)

۲- تعهدنامه شخصیت حقیقی

*متقاضیان حقوقی (تجاری /غیرتجاری):

۱- تصویر آگهی روزنامه رسمی

۲- تصویر اصل اساس‌نامه

۳- آگهی آخرین تغییرات آدرس (در صورت وجود)

۴- آگهی آخرین تغییرات اسامی اعضای هیئت مدیره (در صورت وجود)

۵- آگهی آخرین تغییرات موضوع فعالیت شرکت (در صورت وجود)

۶- تعهدنامه شخصیت حقوقی

۷- تصویر پروانه /مجوز فعالیت

*متقاضیان دولتی:

تصویر نامه در سربرگ رسمی سازمان با امضای مقام مسئول مربوطه مبنی بر تعلق وب‌سایت به دستگاه دولتی مزبور.

      مراحلی که قبل از درخواست اخذ نماد باید  به آن توجه داشته باشید؟

 • دامنه سایت باید به نام متقاضی باشد یا در صورتی که  شخصیت حقوقی متقاضی است، به نام یکی از اعضاء هیت مدیره شرکت باشد.
 • ابتدا کسب‌وکار اینترنتی خود را کامل و آماده فعالیت کنید، سپس درخواست خود را ارسال کنید تا تأیید الزامات ارزیابی به راحتی صورت گیرد.
 • اطلاعات تماس کامل شامل: آدرس، تلفن ثابت، تلفن همراه و .. را در بخش تماس سایت خود درج کنید.

          سایر موارد و اطلاعات مورد نیاز برای اخذ نماد اعتماد الکتریکی

 • در صورتی‌که استفاده از خدمات و خرید از سایت شما نیازمند ثبت‌نام و عضویت کاربراست، باید یک نام کاربری و رمز عبور تست، به طور موقت در اختیار مرجع صادر کننده نماد قرار دهید تا بتوانند خدمات سایت شما را ارزیابی کنند. بعد از دریافت نماد اعتماد می‌توانید آن را باطل کنید.
 • دریافت نماد رایگان است اما فرایند تایید احراز هویت و ارسال پستی مستلزم پرداخت وجه به پیمانکار و پست است.
 • زمان ارزیابی و طی مراحل نماد صدور نماد از یک هفته تا یک ماه متغیر است. در طول این مدت می‌توانید از طریق سایت رسمی صادر کننده مراحل طی شده را پیگیری کنید.
 • تا قبل از صدور نماد اعتماد، نمایش تصویر نماد در سایت حتی به صورت جانمایی غیرقانونی و مصداق جعل به حساب می‌آید.
 • در حال حاضر نماد به صورت تک ستاره و دوستاره اعطا می‌شود. هر ستاره به معنی کیفیت و اعتماد بالاتر مورد تأیید این نهاد است. برای دریافت ستاره‌های بالاتر نیز به دریافت گواهینامه‌های مورد تأیید سازمان تجارت الکترونیک مثل گواهینامه امنیتی SSL است.
 • مدت زمان اعتبار نماد اعتماد الکترونیکی یکسال است و برای تمدید آن نیازی به ارسال درخواست نیست. در صورتی که کسب‌وکار شما تغییر ماهیت، اطلاعات یا آدرس نداشته باشد این فرایند خودکار انجام خواهد شد.
 • برای متقاضیان حقیقی (تا زمان درج این مطلب) نیازی به آپلود تصویر مدارک نیست و فقط کافیست که به‌صورت فیزیکی ارسال شود. اما متقاضیان حقوقی قبل از ارسال پستی مدارک نیاز هست که آن را در سایت آپلود کنند.
 • برای درج و تأیید آدرس پستی الزاما نباید دفتر کار رسمی داشته باشید. کسب ‌و کارهای خانگی می‌توانند از آدرس منزل استفاده کنند.
 • در صورتی‌که سایت متقاضی دارای زیر دامنه‌های متعدد باشد، نیاز به اخذ نماد برای تک تک زیر دامنه‌ها نیست. نماد دامنه اصلی برای زیردامنه‌ها قابل تعمیم است.
 • در صورتی‌که یک متقاضی کسب‌وکارهای متعددی داشته باشد نیاز به ثبت نام جداگانه و طی مراحل تأیید به صورت جداگانه نیست. از همان کارتابل می‌توان درخواست اضافه کردن دامنه را ارسال کند تا ارزیابی و تأیید شود.
 • با شروع فعالیت سامانه جدید، کسب‌وکارهای که قبلا نماد دریافت کرده‌اند برای تکمیل مدارک باید به این سامانه مراجعه کنند.

       چرا باید نماید اعتماد الکترونیکی داشته باشیم

*ایجاد اعتماد و اطمینان خریداران از رسمی بودن وب سایت شما

*جلوگیری از سو استفاده رقبا از نام و اعتبار شرکت شما برای فروش محصولات خود با نام تجاری شما

*رعایت ضوابط و قوانین توسط مشتریان در انجام خرید های اینترنتی

*بالا رفتن میزان امنیت معاملات

*بالا رفتن امنیت مبادلات کالا

*حفظ حریم شخصی کاربران و حتی خود شرکت و اطلاعات شخصی و مهم مانند پسورد ها

مراحل ثبت در خواست نماد اعتماد الکترونیکی

برای تسریع امور مربوط به اخذ نماد الکترونیکی اعتماد بهتر است قوانین و معیارهای مورد نظر این سازمان را در سایت خود اعمال کنید. قوانین و آیین‌نامه‌های مورد نظر به طور کامل در وب‌سایت این سازمان درج شده است. به یاد داشته باشید تنها وب‌سایت‌هایی می‌توانند نماد اعتماد الکترونیکی دریافت کنند که فروشنده‌ی کالا یا خدمات هستند. وب‌سایت‌هایی که تنها کسب‌و‌کار خود را تبلیغ می‌کنند یا از طریق تلفن از مشتری‌های خود سفارش می‌گیرند، نیازی به دریافت نماد اعتماد الکترونیکی ندارند.

قسمت اول

به سایت نماد اعتماد الکترونیکی کسب‌و‌کارهای اینترنتی مراجعه کنید و سپس روی گزینه‌ی درخواست نماد اعتماد کلیک کنید. برای وارد شدن به سامانه باید شناسه‌ی کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید. اگر قبلا در سایت عضو نشده‌اید، روی ایجاد حساب کاربری کلیک کرده و پس از عضویت وارد سامانه شوید.

قسمت دوم

در این مرحله شما باید اطلاعات هویتی، اطلاعات محل سکونت و اطلاعات تماس فردی خود را وارد کرده و تأیید کنید.

قسمت سوم

بعد از پر کردن فرم به صفحه‌ای هدایت می‌شوید که باید تصویر صفحه‌ی اول شناسنامه، تصویر پرسنلی و تصویر کارت پایان خدمت (در صورت لزوم) را بارگذاری کنید. از میان مدارک خواسته شده تنها تصویر صفحه‌ی اول شناسنامه اجباری بوده و مابقی اختیاری هستند.

قسمت چهارم

برای رفتن به مرحله بعد باید اطلاعات تماس خود را با ارسال پیامک و تماس با تلفن ثابت با شماره‌ی تعیین شده تأیید کنید.

قسمت پنجم

در این مرحله بعد از تأیید شدن اطلاعات تماس باید بر روی گزینه‌ی افزودن کسب‌وکار کلیک کنید. با کلیک کردن روی این گزینه فرمی  برای شما باز خواهد شد که باید اطلاعات آن را تکمیل کنید. بعد از تأیید کردن اطلاعات می‌توانید وارد قسمت مدیریت کسب‌و‌کار شوید.

قسمت ششم

برای اخذ تأییدیه فنی باید فرم مورد نظر را پر کنید و کد تأیید ارسال شده را وارد کنید.

مرحله‌ی هفتم

بعد از تکمیل اطلاعات باید فرم نظرسنجی را پر کنید.

مرحله‌ی هشتم

باید چک لیست مرتبط با الزامات نماد اعتماد را بررسی کنید. این چک لیست شامل تنظیماتی در بخش مدیریت وبسایت است.

مرحله‌ی نهم

 • در این مرحله شما باید بعد از تأیید ارزیابی درخواست، مدارک فیزیکی خود را به آدرس پستی درج شده در سایت ارسال کنید. متقاضیان باید فرم تعهدنامه همراه با کد تأیید آدرسی که برایشان ارسال می‌شود را تکمیل و امضا کنند و همچنین کپی برابر اصل مدارک درخواست شده را پست کنند.

گذاشتن نظر