منظور از پارک کردن دامنه چیست؟

logo

منظور از پارک کردن دامنه چیست؟

فرض کنید شما مقداری فضای اینترنتی خریده اید و آدرس (دومین) سایت شما  almasnegar.ir می باشد. پس از مدتی تصمیم می گیرید که سایت شما با آدرس almasnegar.com  نیز قابل دسترس باشد.برای این منظور از روش پارک کردن استفاده می کنیم  .پارک دامین، دامنه ای هست  که بر روی دامنه اصلی متصل به هاست پارک می شود و محتوای دامنه اصلی متصل به هاست رو داخل خودش نمایش می دهد ، به عنوان مثال اگر آدرس دامنه اصلی وب سایت شما almasnegar.ir باشه، تصور کنید که دامنه های almasnegar.com  و  almasnegar. org رو هم ثبت کرده باشید و حالا تمایل  کاری کنید که اگه کسی آدرس وب سایت شما رو با پسوند های .com  و یا .org هم داخل مرورگر وارد کرد به صورت خودکار این دامنه ها، محتوای وب سایت اصلی شما رو نمایش بدهند ، پس اگه آدرس وب سایت اصلی شما almasnegar.ir  باشد و شما دامنه almasnegar.com  رو بر روی هاست وب سایتتون پارک کرده باشید ، هرکس دامنه almasnegar.com  رو هم داخل مرورگر وارد کند، دامنه almasnegar.com  دقیقا محتوای دامنه اصلی شما یعنی almasnegar.ir رو داخل خودش نمایش می دهد و توسط امکان پارک دامین قادر هستید هر دامنه ای رو که تمایل دارید به هاست وب سایتتون متصل کنید تا اون دامنه ها نیز دقیقا محتوای سایت اصلی شما رو به نمایش بگذارد.

پارک کردن دامنه در هاست لینوکس طلاهاست (cPanel)

برای پارک کردن دامنه در سی پنل (cPanel) از طریق گزینهء Parked Domains یا Aliases در قسمت Create a New Parked Domain دامنه را وارد کرده و دکمه Add Domain را کلیک کنید.

چند نکته برای پارک دامنه در سی پنل :

  • DNS های دامنه جدید را طبق DNS های هاست (که قبلا در مشخصات سرویس برای شما ارسال شده اند) تنظیم کنید
  • اگر دامنه ای که می خواهید پارک کنید ir است باید چند ساعت پس از تغییر dns صبر کنید
  • دامنه ir حتماً باید توسط ایرنیک تائید شود. پس از تائید و تنظیم dns قابل پارک خواهد بود
  • پس از تنظیم dns معمولا چند ساعت طول می کشد تا dnsهای جدید برای دامنه شناخته شوند
  • پس از پارک ممکن است برای دامنه جدید صفحه default سی پنل نمایش داده شود که این مورد عادی است و پس از چند ساعت برطرف خواهد شد.

 

پارک کردن دامنه در هاست ویندوز طلاهاست (websitepanel)

برای پارک کردن دامنه در websitepanel (پنل هاست ویندوز) بصورت زیر عمل کنید:

  • DNS های دامنه جدید را طبق DNS های هاست (که قبلا در مشخصات سرویس برای شما ارسال شده اند) تنظیم کنید
  • به بخش Domains –> Add Domain –> Domain Alias بروید
  • نام دامنه را در کادر مربوطه تایپ کنید
  • گزینه ی Point to existing Web Site را فعال کنید و وبسایت مورد نظر را انتخاب کنید
  • روی گزینه ی Add Domain کلیک کنید

توجه : اگر با خطای زیر مواجه شدید، تیک مربوط به Enable DNS  را بردارید:

DNS Zone already exists on the target service.

قبل از انجام عملیات پارک دامین داخل هاست سی پنل یه نکته بسیار مهم وجود داره که اگه رعایتش نکنید به هیچ عنوان قادر نیستید دامنه مورد نظر رو بر روی هاست وب سایتتون به شکل صحیح پارک کنید و اون نکته اینه که اگه بخواین دامنه ای رو بر روی هاست وب سایتتون پارک کنید در ابتدا میبایست dns های اون دامنه رو مطابق با dns های هاست وب سایتتون که میخواین دامنه رو روش پارک کنین ست کنید، اگه از dns های هاست وب سایتتون خبر ندارین میتونین اون ها رو از شرکتی که ازش هاست تهیه کردین بپرسین، وقتی که dns های هاست مورد نظر رو بر روی دامنه ای که میخواین روی هاست پارکش کنین ست کردین، حتما صبر کنید تا ۶ ساعت بگذره و dns ها به صورت کامل ست بشن بعدش نسبت به پارک کردن اون دامنه روی هاست وب سایتتون اقدام کنید، بعد از تنظیم dns ها روی دامنه مورد نظرتون در ادامه این آموزش کاربردی با ما همراه باشید.

پارک کردن دامنه (Domain Alias) و حذف دامنه‌ی پارک شده

دامنه‌ی پارک شده (Domain Alias) یک دامنه‌ی سطح بالایا یک ساب‌دومین است که می‌تواند به یک وب‌سایت از پیش موجود اشاره (point) کند، یعنی هر هم دامنه‌ی اصلی و هم دامنه‌ی پارک شده یک سایت را باز می‌کنند. بنابراین دامنه‌ی پارک شده از خود وب‌سایت مستقل ندارد.
نکته: توجه کنید که برای پارک کردن دامنه باید دامنه به نام خودتان ثبت شده باشد یا به نام دیگری ثبت شده باشد اما اختیار مدیریت DNSهای آن را مالک دامنه به شما داده باشد. DNSهای دامنه‌ی جدید را باید در پنل مدیریت آن دامنه بر روی هاست‌تان تنظیم کنید.

پارک کردن یک دامنه
برای پارک کردن دامنه وارد صفحه‌ی مدیریت دامنه‌ها در کنترل پنل شوید:

روی دکمه‌ی «Add Domain» کلیک کنید:

سپس در صفحه‌ی باز شده (در صورت وجود این قابلیت) روی لینک «Domain Alias» کلیک کنید:

در این صفحه گزینه‌های مورد نظر را برای پارک کردن دامنه را به ترتیب زیر تعیین کنید:
۱- نام دامنه‌ی جدید: نام دامنه‌ای که می‌خواهید پارک کنید.
۲-تیک گزینه‌ی «Point to existing Web Site» را بزنید و از لیست دامنه‌ها و ساب‌دومین‌هایتان دامنه‌ی اصلی یا ساب‌دومینی را که می‌خواهید بر روی آن یک دامنه پارک کنید انتخاب کنید.
۳-اگر مایلید بتوانید همان آدرس‌های ایمیلی را که روی دامنه‌ی اصلی دارید با همان ساختار و محتوای ایمیل بر روی دامنه‌ی جدید نیز داشته باشید تیک «Point to existing Mail Domain» را بزنید و از لیست دامنه‌ها و ساب‌دومین‌ها نام دامنه‌ی اصلی را انتخاب کنید.
۴-تیک «Enable DNS» را بزنید. توجه کنید که باید از قبل DNSهای این دامنه‌ی جدید را در پنل مدیریت آن بر روی نیم سرورهای هاست‌تان تنظیم کرده باشید.
۵-دکمه‌ی «Add Domain» را بزنید.

حذف دامنه‌ی پارک شده
برای حذف دامنه‌های پارک شده نمی‌توانید مستقیماً در صفحه‌ی مدیریت دامنه‌هایتان در کنترل پنل هاست اقدام کنید. این دامنه با توجه به Pointerهایی که در زمان ایجاد دامنه‌ی پارک شده تعیین کرده‌اید احتمالاً به یک وب‌سایت و یک دامنه‌ی ایمیل متصل است، پس برای حذف آن نیز باید ابتدا این اتصال‌ها را حذف کنید.

 

گذاشتن نظر